Obiektywy,  Poradniki

Obiektywy- podstawowe informacje | Podstawy fotografii.

Aparaty kompaktowe posiadają zintegrowane obiektywy, daje to możliwość zrobienia zdjęć zarówno z bliska jak i z daleka. Nie należy się jednak bać LUSTRZANEK i BEZLUSTERKOWCÓW i całej zabawy z obiektywami gdyż właśnie przy słowie Obiektywy zaczyna się cała zabawa. I dlatego też powstał ten artykuł, odkryje on wszelkie tajemnice związane z rodzajami i różnicami „szkieł”. Wyjaśnię w nim podstawowe zagadnienia i parametry tj. ogniskowa, jasność, crop, odwzorowanie i skala odwzorowania, a także zoom cyfrowy i optyczny.

Jakie są rodzaje obiektywów?

—->Kliknij w typ obiektywu i przekieruj się na stronę z najlepszymi ofertami zakupu <—-

obiektywy szerokokątne ogniskowa ok. 16mm-30mm ->Doskonale sprawdzają się przy fotografii krajobrazu, architektury, zamkniętych pomieszczeń i wszędzie gdzie chcemy objąć duży obszar.

obiektywy standardowe ogniskowa ok.50 mm -> klasyczne szkła w których kąt widzenia mniej więcej pokrywa się z kątem jaki dostrzega ludzkie oko. Polecane do portretów.

obiektywy długoogniskowe / teleobiektywy (wąski kąt) ogniskowa większa niż 80mm -> gdy chcemy zrobić zdjęcie z odległości lub uzyskiwać „płaski” obraz.

-obiektywy stałoogniskowe – czyli takie, w których nie możemy zmienić ogniskowej (tzw. stałki).

-obiektywy zmiennoogniskowe (zoom’y) – w których długość ogniskowej możemy regulować w dostępnym dla obiektywu zakresie.

obiektywy makro – przeznaczone do wykonywania zdjęć z bliska, dla obiektów małych lub uchwycenia detali.

obiektywy „rybie oko” – powodują kuliste zakrzywienie obrazu, szeroki kąt widzenia oraz bardzo krótkie ogniskowe. Pozwalają na uchwycenie ciekawych kadrów z niecodzienną perspektywą.

-obiektywy kitowe – sprzedawane w zestawie z aparatem.

 

Co to jest jasność obiektywu? 

Jasność obiektywu informuje nas, jaka ilość światła wpada przez obiektyw na matrycę przy maksymalnej przesłonie. Podawana jest jako x lub f/x. Im mniejsza jest wartość x, tym większy otwór przysłony, a obiektyw jaśniejszy. Jasne obiektywy, pozwalają nam na zrobienie dobrej fotografii przy słabszym oświetleniu (np. wieczorem) lub z mniejszą głębią ostrości.

jasność obiektywu

 

Co to jest ogniskowa obiektywu?

Ogniskową nazywamy odległość od ogniska (środka) układu optycznego do miejsca, w którym promienie świetlne padające na soczewkę ulegają skupieniu. Krótko mówiąc- odległość od soczewki do matrycy.

Możemy rozróżnić obiektywy:
-zmiennoogniskowe – obiektywy, w którym możliwa jest płynna regulacja długości ogniskowej tzw. zoom. Maksymalna długość ogniskowej obiektywu podzielona przez minimalną powinna dać nam wartość zoom’u danego obiektywu. Oznaczenia podawane w opisach wyglądają mniej więcej tak 18-105 mm f/3.5-5.6 – wymieniając od lewej:

  • 18mm – najkrótsza ogniskowa
  • 105mm – najdłuższa ogniskowa
  • f/3.5 – najniższa wartość przysłony przy najkrótszej ogniskowej
  • f/5.6 – najniższa wartość przysłony przy najdłuższej ogniskowej

-stałoogniskowe – stworzone są do pracy w konkretnych warunkach. Powoduje to, że jeżeli chcemy zmienić warunki zdjęciowe, często musimy zmienić też obiektyw. Obiektywy stałoogniskowe pozwalają jednak na uzyskanie mniejszych wartości przysłony takich jak f1.8 czy nawet f1.2 pozwalającym na bardzo dużą głębię ostrości.

Im krótsza ogniskowa (18mm, 14mm) tym szerszy kąt widzenia obiektywu. Krótkie ogniskowe pozwalają zarejestrować szeroki kąt np.: grupę ludzi, architekturę miejską, wnętrza pomieszczeń. Analogicznie – im ogniskowa jest dłuższa (np. 300mm), tym kąt widzenia obiektywu jest mniejszy. Pozwala to przybliżać obiekty, które znajdują się bardzo daleko, ale jednocześnie zmniejsza nam obszar ujęty w kadrze. Takie ogniskowe świetnie sprawdzą się przy portretach, wydarzeniach sportowych czy fotografii zwierzęcej.

 

Kąt widzenia obiektywu.

Kąt widzenia obiektywu określa, jak szeroki kadr zostanie uwieczniona na zdjęciu. Najbardziej naturalny efekt uzyskamy, wybierając obiektywy o kącie widzenia zbliżonym do perspektywy ludzkiego oka, czyli o kącie widzenia pomiędzy 63° a 34°, a więc zawierające się w ogniskowych 35 — 70 mm.

 

Jaka jest zależność między ogniskową, a kątem widzenia obiektywu?

Im dłuższa ogniskowa, tym węższy kąt widzenia, a co za tym idzie większe „przybliżenie”.

zależność między ogniskową a kątem widzenia obiektywu

 

Co określa mnożnik ogniskowej (crop)?

Poprzez mnożnik ogniskowej, określamy różnicę pomiędzy kątem widzenia obiektywu matrycy niepełnoklatkowego aparatu, a kątem matrycy pełnoklatkowej. Nie ma nic wspólnego z osiąganiem rzeczywistych powiększeń. Mnożnik ogniskowej jedynie wycina fragment tego, co by było zarejestrowane przez kliszę 35mm.

Przykładowo: matryca Sony a6000 jest 1.5x mniejsza od matrycy w aparacie małoobrazkowym (pełna klatka) – w tym przypadku, obiektyw o ogniskowej 75 mm będzie pokazywał tyle samo, co obiektyw 50 mm w fotografii analogowej, bo 1.5 mnożone przez 50 (ogniskową) daje nam właśnie 75.

 

Odwzorowanie skali przez obiektyw 

Odwzorowanie w fotografii jest rozumiane poprzez stosunek rzeczywistych wymiarów przedmiotu do wielkość uzyskanej w aparacie. Szczególnie jest to istotne przy fotografii makro. Fotografując obiekt o długości 5 cm obiektywem makro ze skalą odwzorowania 1: 2, jego obraz będzie miał wielkość 2,5 cm, a ze skalą odwzorowania 1:1 obraz obiektu będzie miał 5cm.

schemat odwzorowania obrazu przez obiektywy

 

Zoom optyczny- faktyczne powiększenie tego co widzimy.

Zoom Optyczny zbliża nam obraz  poprzez odpowiednio ułożone soczewki w aparacie. Duże przybliżenia wymagają stabilizacji obrazu. Konieczne jest utrzymanie naszego aparatu kompletnie nieruchomego np. Przy pomocy funkcji stabilizacji obrazu i/lub statywu.

 

Zoom cyfrowy- większa wartość=gorsze zdjęcie.

Zoom cyfrowy działa na kompletnie innej zasadzie niż zoom optyczny. Jak sama nazwa wskazuje jest to tylko zabieg cyfrowy. Nie ma on nic wspólnego ze zmianą ustawień elementów optycznych znajdujących się wewnątrz obiektywu. Działa on na zasadzie powiększenia obrazu z matrycy poprzez rozciąganie pikseli. Niestety kosztem jakości zdjęcia, im większa wartość jak 2x, 4x, 8x i tyle też razy spada nam jakość. Równie dobrze moglibyśmy przybliżyć to zdjęcie na komputerze za pomocą programów do edycji zdjęć, uzyskując dokładnie ten sam efekt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.