fotografia zwierząt, kot i jego odbicie w lustrze
Poradniki

Fotografia zwierząt. Jak zrobić dobre zdjęcie dla kota bądź psa?

Chcesz zrobić ładne zdjęcie dla swojego zwierzaka, ale ciągle wychodzi rozmazane bo on nie potrafi usiedzieć w miejscu? A może nie wiesz jak ustawić oświetlenie, kompozycje bądź ostrość? Fotografia zwierząt, czy to kotów czy psów, różni się od fotografowania ludzi. Zwierzęta nie potrzebują modnych dodatków, ciuszków, biżuterii ani fryzjera czy kosmetyczki. Bije od nich naturalne piękno. Nie ma niefotogenicznych zwierząt. Dodatkowo, 17 lutego świętujemy dzień kota, to idealna okazja by uwiecznić naszego „solenizanta”. Dlatego też, w poniższym tekście, podsumowałam kilka rzeczy, które możemy zrobić, by uzyskać dobre zdjęcie. Czasem lepiej nie pozostawiać wszystkiego przypadkowi.

1. Cierpliwość, cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość! Fotografowanie zwierząt wymaga od nas wielkich pokładów cierpliwości.

O ile z psami może być łatwiej, to koty są niczym modele i modelki z najwyższej półki. To że Ty chcesz im zrobić zdjęcie, nie znaczy, że one to rozumieją i też mają na to ochotę. To nie fotograf decyduje co, gdzie i jak, tylko Szanowny Pan/Pani Kot. Ich żywiołowość również może nie być dla nas łaskawa, przez zrobienie im dobrego, nierozmazanego ujęcia może graniczyć z cudem. Trzeba przygotować się na wiele powtórzeń, długie oczekiwanie na doskonałe ujęcie, przerwy między sesjami i całe mnóstwo czasu poświęconego na przebieranie wykonanych zdjęć.

 

2. Jak oswoić zwierzę z aparatem?

Częste fotografowanie zwierzęcia spowoduje, że przyzwyczai się ono do aparatu i będzie on mu obojętny. Nie będzie się bał tajemniczej skrzyneczki ani niespodziewanego „pstryknięcia”. Ważne są też nagrody- zwierzę zachęcone swoimi ulubionymi smaczkami będzie bardziej zainteresowane i chętne na powtórzenie sesji. Będzie kojarzyć aparat z czymś pozytywnym, więc będzie czekać aż wyjmiesz go ponownie. Kliknij tutaj i zamów przysmaki i zabawki z 10% rabatem na pierwsze zamówienie.

 

3. Fotografia zwierząt. Oświetlenie sztuczne czy naturalne?

Piękne tło, ładna poza i najlepszy sprzęt nic nie dadzą, jeżeli nie będzie odpowiedniego oświetlenia. Korzystając z naturalnego, domowego światła, możemy zrobić przyjemne w odbiorze i harmonijne zdjęcie ( jeżeli oczywiście uda nam się „złapać” kota w odpowiednim momencie). Jeżeli chcemy podkreślić np. puchatą sierść powinniśmy pokombinować ze sztucznym oświetleniem, które pomoże podkreślić zamierzony efekt.

 

4. Jak zwrócić uwagę kota/psa żeby patrzył w obiektyw?

fotografia zwierzęca. kot

Zdjęcia wychodzą bardziej naturalne, kiedy oddają rzeczywiste proporcje zwierzęcia. Zdjęcia robione z góry zazwyczaj odwracają uwagę od zamierzonego efektu zniekształconymi proporcjami i są zdecydowanie mniej przekonujące. Będą miały zupełnie inną głębię i perspektywę, przez co będą bardziej wciągały widza w to, co się dzieje ze zwierzakiem i na czym on się skupia. Zwróć uwagę pupila żeby patrzył w obiektyw poprzez różne dźwięki i zabawki i szybko naciśnij spust migawki, polecam ustawić jej szybkość na przynajmniej 1/60s. Fantastycznie wychodzą też zdjęcia, na których zwierzę patrzy prosto w obiektyw. Zrezygnuj z paska– ruszający się pasek przyciągnie całą uwagę kotów i młodych psów i skieruje ich wzrok poniżej obiektywu.

Kliknij tutaj i zamów zabawki z 10% rabatem na pierwsze zamówienie.

 

5. Fotografia zwierząt. Zwierzęcy portret.

Pełne otwarcie przysłony sprawi, że głębia ostrości zmaleje i tylko nasz model będzie ostry z osobistych doświadczeń polecam przysłony do wartości f2.8 chyba że tło obiektu jest daleko wtedy możemy próbować z f3.5 i dalej. Ostrość należy ustawiać na oczach, a nie na futrze. Zdjęcia portretowe zwierząt przede wszystkim przekonują ostrymi, wyrazistymi oczami, które natychmiast przyciągają wzrok widza do oglądanego zdjęcia.

 

 

6. Nie używaj lampy błyskowej!

Chcesz doświetlić zdjęcie ale za każdym razem zwierzę ucieka gdy widzi błysk i zdjęcie jest zrujnowane? Nic dziwnego. Błysk może przestraszyć zwierzę i sprowokować je do ucieczki. Fotografując zwierzęta powinniśmy zrezygnować z pomocy lampy błyskowej. Jedynym przypadkiem, kiedy zaleca się korzystanie z lampy, jest gdy ustawiamy ją za zwierzakiem i nie będziemy mu błyskać prosto w pyszczek. W przeciwnym wypadku należy wspomagać się światłem naturalnym bądź stałym.

 

7. Fotografowanie zwierząt w ruchu. Tryb „Sport”.

Zrobienie zdjęć w ruchu nie jest łatwe. A zrobienie zdjęć w ruchu dla zwierząt, które nie rozumieją często naszych poleceń i bywają chaotyczne bywa prawdziwym hardcorem. Najważniejsze jest stosowanie krótkiego czasu migawki. Dzięki temu ruch zwierzęcia zostanie na chwilę zamrożony. Powinno być to co najmniej 1/200 sekundy w świetle naturalnym, a nawet 1/1000 sekundy przy sztucznym oświetleniu. Na szczęście z pomocą przychodzi również nam tryb „sport” dostępny w większości aparatów, a często nawet i w smartfonach. Ustawienie tego trybu sprawi, że aparat będzie automatycznie dobierał optymalne czasy naświetlania i nie będzie blokował ostrości. Ostrość będzie podążać za naszym poruszającym się milusińskim.

 

8. Kompozycja w zwierzęcej fotografii.

Ostatnim, (choć jednym z ważniejszych) punktem jest kompozycja. Musimy zastanowić się, co poza naszym modelem powinno znaleźć się na zdjęciu. Fotel, drzewo, zabawki, drapak? Czy zwierzę ma zajmować cały kadr? Zrób zdjęcie od boku, jeżeli ma wyglądać na zamyślonego. Zrób zdjęcie z poziomu parteru, jeżeli ma patrzeć prosto w obiektyw. Zdjęcia od góry mogą dać dziwną perspektywę. Sprawdzą się, gdy zwierzę siedzi i patrzy na nas do góry.
Jeżeli chcesz uzyskać artystyczny efekt rozmytego tła, wykorzystaj głębie ostrości i ustawiając szerokie otwarcie przesłony
Usuń z pomieszczenia wszystkie niefotogeniczne przedmioty- to nie Ty wybierasz gdzie kot wskoczy, usiądzie czy się położy, a nic nie zepsuje zdjęcia tak, jak rozrzucone skarpetki czy nieposkładane ciuchy w tle.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.