fotografia ultraszybka - zdjęcie pękającego balonu
Poradniki,  Sesje

Fotografia ultraszybka. Jak zrobić zdjęcia pękających balonów?

Często przeglądając Instagram, Pinterest i inne strony na których możemy dzielić się swoją pracą bądź oglądać prace innych, możemy zauważyć dużo fajnych, zatrzymanych w czasie dynamicznych ujęć. To właśnie jest fotografia ultraszybka. Ale jak to zrobić? Okazuje się, że wcale to nie jest takie trudne. Z tego wpisu dowiecie się, jak powstały zdjęcia pękających balonów w studio fotograficznym, oraz jak samemu robić ultraszybkie zdjęcia.

Podstawy fotografii ultraszybkiej. Jak powstała oraz czym jest fotografia ultraszybka?

Historyczne początki fotografii ultraszybkiej sięgają XIX wieku w Kalifornii, gdzie brytyjski fotograf działający w Ameryce Eadweard Muybridge poproszony został o wykonanie dosyć nietypowego zadania. Według legendy, jego zdjęcia miały rozstrzygnąć zakład pomiędzy dwoma biznesmenami. Problemem sporu było czy, i w jakim momencie, galopujący koń odrywa od ziemi wszystkie cztery kopyta? Celem tego zadania było zatem uwiecznienie na zdjęciu wydarzenia, którego nie sposób dostrzec gołym okiem. Eadweard dokonał tego dopiero po 6 latach. Udało mu się to poprzez ustawienie wzdłuż toru wyścigowego, po którym miał biec koń szeregu aparatów fotograficznych, które wyzwalane były poprzez zerwanie przez końskie kopyto rozciągniętych tuż nad ziemią cienkich nici.

Fotografia ultraszybka - "Koń w ruchu"
„Koń w ruchu” – seria zdjęć wykonanych przez Eadwearda Muybridge’a w 1878 r. ukazująca kolejne fazy ruchu galopującego konia.

 

Takim sposobem w 1872r udało się nie tylko rozwiązać spór. Udowodniono, że aparatem możemy uwiecznić obrazy trwające krócej niż jest w stanie zauważyć to ludzkie oko. Zdjęcia Eadweard’a były wykonane z czasem naświetlania rzędu setnych części sekundy. Teraz takiego czasu naświetlania nie uznaje się już za fotografię ultraszybką, ale w XIX wieku było to przełomowe wydarzenie.

Co było dalej?

Ponieważ rozwój technologiczny przez lata był niezwykle intensywny, a temat dostatecznie ciekawy to w latach 40 XIX wieku stworzono kamerę, która była zdolna uzyskać obraz z nanosekundowym czasem ekspozycji. Udało się wtedy pokazać wybuch ładunku atomowego w czasie poniżej milisekundy od detonacji, co pozwoliło na lepsze zrozumienie związanych z nim procesów fizycznych.

fotografia ultraszybka "wybuch nuklearny" 1952 Rapatronic
Wybuch nuklearny, zdjęcie wykonane w 1952r. kamerą Rapatronic ok. 1 milisekundy od detonacji. Kula ognia widoczna na zdjęciu ma średnicę ok. 20m.

 

Obecnie technologia rozwinęła się już na tyle, że jesteśmy w stanie zrobić zdjęcia z jeszcze krótszym czasem ekspozycji. Postęp technologiczny pozwala nam robić zdjęcia z ultrawysoką czułością oraz jakością. W XXI wieku, za fotografię ultraszybką uznajemy zdjęcia obiektów wykonywane na czasach naświetlania krótszych niż tysięczne części sekundy. Reasumując, fotografia ultraszybka to zatrzymanie w kadrze momentu, których nie moglibyśmy zaobserwować gołym okiem. Wysokiej klasy aparaty fotograficzne, posiadają migawki, których czas otwarcia sięga 1/8000s (0,125 milisekundy!). Wykorzystując możliwości takiego sprzętu, nie jest problemem sfotografowanie ulotnych momentów jak pękający balon, tłuczony kufel czy przelatująca strzała. Zrobienie wyraźnego zdjęcia dla obiektów, które się szybko poruszają nie jest już nawet takim wyzwaniem nawet dla kompletnego laika, który ma do dyspozycji tylko swój smartfon.

 

Fotografia ultraszybka (high-speed photography). Jak zrobiliśmy zdjęcia pękającym balonom?

Sprzęt :

– aparat
– balony napełnione sztucznym śniegiem, brokatem, wodą, piórkami
– kompaktowa lampa błyskowa
– światłomierz
– statyw
– urządzenie PHOTO TRIGGER
– czujnik optyczny działający na zasadzie wiązki laserowej

  1. Przede wszystkim, zaczęliśmy od przygotowania naszego studio. Za źródło światła podczas naszego eksperymentu posłużyła nam kompaktowa lampa błyskowa ustawiona na 1/64 część błysku (im niższa moc tym krótszy błysk).
  2. Energię błysku zmierzyliśmy za pomocą światłomierza światła błyskowego.
  3. Lampę błyskową mogliśmy uruchomić w chwili rozerwania balonu dzięki urządzeniu PHOTO TRIGGER, który podłączyliśmy do czujnika optycznego działającego na zasadzie wiązki laserowej, którą zasłaniał balon po jego zerwaniu impuls światła uruchamiał urządzenie.
  4. Zamocowaliśmy aparaty na statywach i wyciemniliśmy pomieszczenie.
  5. Czas naświetlania ustawiliśmy na BULB. Następnie staraliśmy się dobrać jak najmniejsze ISO i jasność tak, aby zdjęcie było wyraźne.
  6. Ponieważ wszystko wszystko było już gotowe, przystąpiliśmy do wykonywania eksperymentu. Przytrzymywaliśmy spust do momentu aż udało się rozerwać balon strzałką i oczekiwaliśmy na efekty.
  7. Na niektórych zdjęciach da się zauważyć czerwonego ducha pełnego balonu. Dzieje się tak, ponieważ aparat zarejestrował pełny balon rozświetlony wiązką laserowej fotokomórki w czasie tych kilku sekund, podczas których mieliśmy otwartą migawkę.
  8. Gotowe zdjęcia obrobiliśmy, najbardziej poprawiając kontrast i dobierając kadrowanie w programie lightroom.

Takim sposobem powstały następujące zdjęcia:

 

Wszystkie zdjęcia wykonano aparatem sony a6000 (Sprawdź ofertę nowszego modelu) + obiektyw kitowy 16-50 (Sprawdź ofertę obiektywu)

 

Jaki wybrać obiektyw do fotografii ultraszybkiej kiedy nie mamy do dyspozycji całego studia tylko jedną szansę na wykonanie dobrego zdjęcia np. na torze sportowym?

Niezależnie od efektu jaki chcemy uzyskać najlepiej będzie zastosować jasny obiektyw z szybkim autofocusem. Uda nam się wtedy bez problemu uzyskać rozmyte tło i ostry obiekt. Na przykład: zdjęcie lecącej piłki na meczu, biegnące dziecko na zawodach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.